Vodácko - turistické indiánske leto

Malá spomienka
Popri množstve letných vodácko-turistických zážitkov sa už iba okrajovo vynorí malá spomienka na júnový festival „V Bohunicách pri kaštieli“.  Klasické člnkovanie detí a dospelých na Bohunickom rybníku členovia VTK ŠK Blava Jasl. Bohunice obohatili a spestrili prehliadkou malého „ZOO“. Biele myšky, zajačika, morčatá a hadov si mohli malí a veľkí návštevníci nielen pozrieť, ale aj pohladiť a tí odvážnejší sa mohli popýšiť i krásnym hadím golierikom. Počasie bolo podujatiu vrelo naklonené a môžeme len dúfať, že sme našou „vodáckou troškou“ prispeli k zdarnému priebehu akcie.

Štvorka v Pakoštane
Pravé júlové vodácko-turistické leto začalo v Pakoštane v Chorvátsku. „Štvorka“ vodákov - turistov vyskúšala nové člny Pálavy  v slanej vode Jadranského mora. Bolo to niečo nové, nepoznané a hlavne výzva. Plaviť sa na pokojnej hladine bolo pohodové. Avšak v jeden krásny slnečný deň nás prekvapil na mori západný vietor, ktorému domáci hovoria „Mistrál“ a  nebolo nám už všetko jedno, keď sme pádlovali proti jeho sile. Na vlnách sa začali objavovať biele čiapočky a to bol signál na vrátenie sa. Aj domáci, skúsený moreplavec Emil povedal, že sme urobili dobre, keď sme neriskovali. Oplatilo sa vyčkať a na druhý deň sme zvládli celodennú plavbu z Pakoštane do zátoky poblíž Biogradu. Bol to zážitok ukrajovať vlny, hojdať sa v ich náručí a pozorovať čajky oddychujúce na provách lodí. Na záver dňa sme vyskúšali aj vesty a ich testovanie dopadlo na výbornú. Zažili sme ešte jedno prekvapenie. V zátoke Mogambo u El Pirata sme stretli skupinku ľudí, ktorí nám boli trošku povedomí. Slovo dalo slovo a z povedomých ľudí sa vykľula kultúrna referentka z obecného úradu Jasl. Bohunice s rodinou a s priateľmi. Bolo to milé stretnutie a na záver iba dodávame: „Svet je malý – všade stretneš známeho, pred týždňom sa pozdravíme na Gulášovej pohode v Jasl. Bohuniciach a potom stačí prejsť necelých 800 km a stretneme sa v Pakoštane. Veríme, že im bolo aspoň tak dobre, ako nám, pretože Pakoštane má povesť najkrajšieho miesta v Chorvátsku. Netvrdíme to iba my, ale aj známa muzikálová herečka a šansoniérka Svetlana Nálepková, ktorá si ho taktiež zamilovala.

Vodácko - turistické indiánske letoSázavu nahradila Morava
Vodácko – turistické indiánske leto sme prežili v širšom kruhu vodákov – turistov v mesiaci august. Náš plánovaný splav rieky Sázavy sa vzhľadom na zlé referencie o situácii českých riek po záplavách nekonal. Prijali sme náhradný program a vyšli sme si iba na blízku Moravu. Po prvých peripetiách, keď si s nami počasie pohrávalo a nechcelo nám dopriať zblížiť sa s riekou, sme sa posunuli autami s obce Kostelany nad Moravou do Uherského Ostrohu, z ktorého sme v popoludňajších hodinách predsa len vyplávali. Naše indiánske tátoše – kanoe Pálavy – boli spoľahlivé a vo večerných hodinách nás doviezli do nášho prvého cieľa Vodáckeho kempu Vnorovy.  Niektorí si preverili zručnosť pri stavaní stanov, iní u ohníka pri opekaní slaninky a indiánskej kukurice. S dobrou priateľkou gitarou a piesňou sme privítali takmer ráno. Spanie v stanoch nás presvedčilo, že to Indiáni vo vigvamoch nemali veľmi pohodlné. Keď nás ráno cez celtovinu pošteklili prvé slnečné lúče, razom sme zabudli na všetky útrapy. Otvoril sa pred nami nádherný slnečný deň a my sme vyrazili objavovať krásu meandrov Moravy. Nálada bola dobrá, voda pokojná, odhodlanie veľké a zážitky sa všetkým nadlho vryli do pamäti. V nedeľu večer sa  členovia VTK ŠK Blava Jaslovské Bohunice – Ivan K., Mirka a Stanko H. s deťmi, Igor V., Ala M.H. a Jiří M., Magdalénka M. a Paľko H. rozlúčili s partiou vodákov z Oravy. Boli to chlapci do pohody i nepohody a určite na chvíle s nimi prežité budeme dlho spomínať. Veríme, že členovia VTK, ktorí v tomto roku pre objektívne príčiny nemohli byť s nami, si budú môcť v budúcom roku taktiež užiť radosti vodácko – turistického indiánskeho leta.

Autor: Alena Mlčoch Hromadová
Fotogaléria (jpg)