Obsah

Separovanie papiera po novom

Typ: ostatné
Separovanie papiera po novom 1Separovanie odpadu musí byť na prvom mieste. Od jeho množstva sa totiž odvíja výška poplatku za komunálny odpad. Je to dôležité aj preto, lebo ceny za tonu odpadu uloženého na skládke, sa stále zvyšujú.
Hľadali sme preto možnosti ako naučiť našich občanov separovať a tak sme ponúkli za papier a kartón, ktorý občania privezú na zberný dvor rôzny papierenský tovar (toaletný papier, servítky, vreckovky, a pod.). V čase keď sme túto informáciu zverejnili, tak zberné suroviny vykupovali papier za 0,08 € a kartón za 0,05 €. Tieto podmienky boli pre obec výhodné. Začiatkom roka sa situácia zmenila a zberné suroviny už chceli zaplatiť všetko.

Za papier a kartón, ktorý im odovzdáme si začali účtovať 72 €/tona, za požičanie kontajnera 72 € a k tomu ešte cestovné náklady. Nakoľko tento spôsob zberu separovaného odpadu je pre obec nevýhodný, tak nemôžeme v ňom ďalej pokračovať. 

Pretože nám ale záleží na každom občanovi, ktorý je zodpovedný a odpad separuje, chceme aj naďalej odmeniť tých, ktorí budú separovať najviac. Podmienkou však je, aby nosili papier na zberný dvor, kde im bude tento odvážený a zapísaný do kartičky. Vždy koncom roka budú traja z tých, ktorí najviac separujú odmenení,  podmienkou však je, že za rok odovzdajú  do zberného dvora minimálne 500 kg papiera. Výška odmeny bude 300, 200 a 100 €. Ďalších desať, ktorí dostanú balíček s papierenským tovarom, bude vylosovaných.

Kartón môžete tak ako doteraz odovzdávať na zbernom dvore, ale za ten už žiadna odmena nebude. 


Vytvorené: 14. 4. 2020
Posledná aktualizácia: 14. 4. 2020 11:04
Autor: Správce Webu