Jaslovské Bohunice - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Novinky obce - Rekonštrukcia stavidla odhalila históriu

Rekonštrukcia stavidla odhalila históriu

Pri rekonštrukcii stavidla a kalovej jamy sa našiel unikátny 100-ročný nápis. Je možné, že tento nápis pochádza z čias, keď na mieste mlyna bola postavená v rokoch 1920-1921 pálenica. Na danú dobu to bol ojedinelý technický unikát.

Pri rekonštrukcii stavidla a kalovej jamy sa našiel takýto unikátny 100-ročný nápis.

A teraz troška z histórie.
Poslední majitelia, gróf Platen s manželkou rodenou Fischerovou z Trnavy, mali trvalý pobyt vo Viedni. Do Bohuníc prichádzali iba v letnom období na dva-tri mesiace. Od roku 1940 bol kaštieľ obývaný iba hospodárom a jeho rodinou, resp. rodinou správcu. Majitelia sa do kaštieľa už do konca vojny nevrátili. O kaštieľ, park a veľkostatok sa staral správca Alfonz Talamon. Počas druhej svetovej vojny bol kaštieľ zariadený, ale neužívaný. Zariadenie kaštieľa bolo po skončení vojny rozkradnuté.

Je možné, že tento nápis pochádza z čias, keď na mieste mlyna bola postavená v rokoch 1920-1921 pálenica. Na danú dobu to bol ojedinelý technický unikát. Pálenica slúžila na pálenie liehu z cukrovej repy. Mechanizmus pálenice bol poháňaný vodnou prepadovou turbínou na riečke Blava. Od turbíny boli pomocou rôznych transmisií poháňané všetky strojové zariadenia, ako rezačky, lisy, čerpadlá, studňa a pod. Turbína popritom vyrábala aj elektrickú energiu - jednosmerný prúd, ktorý zabezpečoval osvetlenie kaštieľa vrátane hospodárskych budov a bytov. Súčasťou pálenice bola tiež kotolňa s dvoma pecami, ktoré slúžili na varenie cukrovej repy pri výrobe liehu a jeho destilácií. K pálenici patrilo aj rozsiahle nádvorie, kde sa nachádzali rôzne dielne, ako aj byt pre správcu, respektíve mechanika výrobného objektu. Posledným mechanikom bol pán František Ružička. Je len na škodu, že sa nepodarilo v plnom rozsahu zachovať tento zaujímavý technický objekt.

Dátum vloženia: 7. 4. 2021 7:55
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 4. 2021 7:59
Autor: Správce Webu