Jaslovské Bohunice - Zjednodušená verzia stránok

Novinky zo života v obci - Kam s tým?

Kam s tým? 1

Kam s tým? je názov projektu, ktorý sme rozbehli v tomto školskom roku v našej Základnej škole Jaslovské Bohunice a ktorého cieľom je naučiť deti správne triediť odpad. Finančne projekt podporila Nadácia Veolia, z ktorej sme mali možnosť čerpať prostriedky z grantu a tie sme využili na zakúpenie krásnych smetných nádob do priestorov školy. Aby sme túto veľmi dôležitú tému dostali medzi deti – našu budúcnosť – čaká nás ešte oveľa viac práce ako len postaviť pekné farebné smetné koše, no mám ohromnú radosť, že sme už začali.

Je to tak veľká a tak dôležitá téma, že si doslova vyžaduje našu neustálu pozornosť. Dovoľte preto, aby som aj vás pozvala nazrieť na naše prvé kroky prostredníctvom týchto riadkov a fotografií

Zároveň tiež verím, že sa postupne budeme môcť na týchto stránkach s vami podeliť o úspechy nielen v oblasti triedenia odpadu, ale aj o tom, ako sa naučíme vzniku odpadov predchádzať.

Všetky odpadové nádoby sme označili etiketou, ktorá zobrazuje okrem názvu odpadu aj jeho fotografie a vypísané príklady čo do ktorej nádoby patrí a čo nie. Potrebovali sme však nejaký impulz na zahájenie celej akcie, priestor, kde by sme si mohli pravidlá správneho triedenia odpadov spoločne prejsť a naučiť sa ich hravou formou. Preto sme školu prihlásili na Ekotopfilm, ktorý sa konal v kine Hviezda v Trnave. Je to putovný bezplatný program zameraný na tému životného prostredia a jeho ochranu. Náš spoločný deň pokračoval programom v telocvični, kde čakali na deti okrem názorných ukážok triedenia odpadu aj rôzne súťaže a zaujímavosti o odpade. Deti boli skvelé,  užili sme si aj maskota žabiaka – ktorého nám zapožičala spoločnosť Groupe PSA Slovakia s.r.o. v Trnave a všetkým sa páčil. Deti ukázali ako vedia triediť odpad, a to aj svoj vlastný, pretože sme si niektoré nádoby z chodby vysypali a poriadne sa prizreli ako nám doteraz to triedenie išlo. Deň sme si užili, veľa sa naučili a už teraz sa teším na ďalší náš deň, ktorý dúfam čoskoro pripravíme zas, aby sme nepoľavili a ukázali aj deťom aké je toto všetko dôležité pre budúcnosť nás všetkých.

Dôležitá je však aj moja prosba o vašu pomoc, bez nej to totiž nepôjde...
Trieďte správne odpad, buďte príkladom svojmu okoliu a čo neviete, pýtajte sa. Spoločne sa to naučíme. Ak ste rodič, alebo učiteľ, podporte prosím deti v správnom triedení odpadov, buďte im vzorom a nemávnite rukou ani nad drobným odpadom smerujúcim do komunálneho odpadu – ak by sa dal vytriediť. No najmä – začnite od seba, pretože deti preberajú všetky naše návyky, hodnoty a sme pre nich vzorom a smerovkou ako sa životom uberať. Alebo nechajte svoje deti, nech Vás naučia čo už samé vedia, dajte im tú moc a verím že budete príjemne prekvapení. V našej snahe budeme taktiež potrebovať podporu obce, bez nej sa veru nezaobídeme a rovnako zapojenie každého z vás, občania Jaslovských Bohuníc. Je totiž najvyšší čas, správať sa zodpovedne, veď nás to nič nestojí.

Držme si teda palce, nech sa nám darí nielen v projekte pre deti, ale aj v bežnom triedení odpadov našich každodenných J

Veľká vďaka patrí spoločnostiam Veolia Energia Slovensko, a.s. a Gropue PSA Slovakia s.r.o. aj za darčeky pre deti do súťaží, vďaka tiež žiakom školy, ktorí nám v tento deň pomáhali, našej fotografke Zuzke Zhorelovej a pracovníkom školy.

Foto: Zuzka Zhorelová

Na stiahnutie: fotogaléria z podujatia.

Dátum vloženia: 28. 5. 2020 12:23
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 7. 2020 12:27