Jaslovské Bohunice - Zjednodušená verzia stránok

Novinky zo života v obci - Robili sme analýzu odpadov

Robili sme analýzu odpadov  1

Na podnet našej zberovej spoločnosti KOSIT, ktorá nás upozornila, že naša obec má veľmi nízku vytriedenosť odpadov spomedzi iných obcí, sme požiadali o analýzu odpadov. Analýza bola vykonaná 3.9. na zbernom dvore za účasti zástupcov obce a spoločností ENVI-PAK a KOSIT. Analyzovali sme...

Analyzovali sme tri zložky triedeného odpadu a to plast, kov a tetra paky. Tieto tri zložky v našej obci separujeme spolu v žltých nádobách. Na zberný dvor boli dovezené vzorky zo Sídliska a ulíc Trnavská, Záhradná, Blavská a Na rybníku. Vysypaný plastový odpad zamestnanci obce lopatami nahadzovali na sito, kde odpad ručne triedili na desať frakcií - každá farba PET fľaše zvlášť, plastové obaly, plastové neobaly, plechovky, konzervy, nápojové kartóny a ZKO. Každý druh odpadu bol odvážený. Vo vzorke zo Sídliska, ktorá vážila 45,15 kg sa nachádzalo 11,20 kg zmesového komunálneho odpadu, čo je 24,81 %. V 101,50 kg triedeného odpadu z obce sa nachádzalo 12,80 kg ZKO, čo je 12,61 %. Výsledok analýzy spracoval zástupca z ENVI-PAKu. V odpade zo Sídliska sa nachádzala elektronika, textil, hadice, káble, pásky, topánky, sklená váza s kvetom, zaváraninový pohár s obsahom, ako aj paštéta, hrozno, papier, a podobne ako nasvedčuje fotografia. V odpade z obce boli obaly z liekov, sklo, prázdne krabice od farieb – čo je nebezpečný odpad, náboje zo strelnice, znečistené termo obaly, krabičky a ohorky z cigariet, textil, papier a pod. O plánovaní analýzy sme občanov informovali začiatkom júla, kedy sme v spolupráci so školou nasadili na Sídlisko hliadky žiakov, ktorí odpad kontrolovali a pomáhali občanom správne separovať. Doplnili sme nádoby na kuchynský odpad (BRKO) a pridali sme tiež nádoby na použitý kuchynský olej a tuk a tiež kontajner na použité šatstvo. Aj keď je pre obyvateľov Sídliska vyhadzovanie odpadu anonymné, treba sa k triedeniu postaviť zodpovednejšie.
Fotky nájde vo fotogalérii.
Na stiahnutie: video z analýzy odpadov.

Dátum vloženia: 3. 9. 2021 22:47
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 11. 2021 10:31