Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

Zážitky z knižnice

Na dva týždne sa v marci knižnica zaplnila deťmi.

Nie je to tým, že by zrazu všetci chceli čítať. To nie. Ale v rámci marca, mesiaca knihy, navštívia knižnicu všetky deti z materskej aj základnej školy. Rozdelené po triedach strávia tu jednu vyučovaciu hodinu, výnimočne aj dve. Spolu je to približne 320 detí. U mladších sa väčšinou nadväzuje na to, čo sme robili a o čom sme sa rozprávali pri poslednej návšteve. Je to spojené aj so zážitkom – teda môžu použiť hmat, čuch, zrak a sluch. U starších je potrebné nájsť tému, ktorá by ich zaujala a tú rozvíjať. Ale aj u nich si niekedy pomôžem fotkou, aby sa ľahšie hľadali slová.

KnižnicaSamozrejme na začiatku je to vždy o tom, akú funkciu plní knižnica, ako vzniká kniha, kto všetko sa na tom podieľa, ale napríklad aj ako zarába spisovateľ . Rozprávame sa o výrobe papiera. A tento rok, keďže sme stromy už prebrali, sme sa rozprávali o  rastlinách. Najmä na jar je to veľmi vďačná téma. Lenže deti teraz veľa toho nepoznajú. Takú známu prvosienku ich poznalo len veľmi málo. O ostatných druhoch kvetov ani nevravím. Ale mali sa teraz možnosť oboznámiť s rastlinami, ktoré už kvitli. Dozvedeli sa o ich liečivosti, alebo aj o tom, že sú jedovaté. Mohli si ovoňať nádherne voňajúci a krásny lykovec jedovatý, ale aj páchnuci medvedí cesnak, ktorý je pre zdravie užitočný. U starších som zvolila tému neživá príroda, skala, kameň. A od toho prehliadaného štrku pod nohami sme sa dostali k veľhorám, kaňonom, pyramídam, Čínskemu múru, mažiarom a pazúrikom, ale aj jaskyniam, ich výzdobe, zvieracím obyvateľom. Jaskyniam vládne tma a ticho. Stretnutie s Braillovým písmomA tmu majú aj nevidiaci.

KnižnicaTak sme so štvrtákmi zistili, aké je zrazu veľmi ťažké zvládnuť aj jednoduché banálne veci, keď nevidíme. Napríklad nájsť východ, poznať niektorého spolužiaka len podľa hmatu, alebo rozpoznať z troch túb, ktorá je zubná pasta. Podľa hmatu a čuchu sme pomenovávali predmety dennej potreby. Väčšina detí sa prvýkrát stretla s Braillovým písmom, ktoré som im mohla ukázať vďaka veľkej ochote Knižnice pre nevidiacich v Levoči. Poslali mi knihy, časopisy. Rozprávali sme sa o tom, že takýmto ľuďom treba pomôcť, ak to potrebujú, alebo nás o to požiadajú. Sú ako my. Len nemajú to, čím my v prvom rade skúmame svoje okolie. Zrak. Deti majú radi hry. Keď zvýšil čas, tak po skupinkách súťažili, ktorá za určitý čas nájde najviac slov zložených len zo spoluhlások, alebo najrýchlejšie nájsť vo vetách zašifrované zemepisné názvy.
Najmenší – škôlkári, boli rozdelení do dvoch skupín. Najmenší väčšinou len ticho počúvajú a sledujú veľkými očami nové prostredie. „Stredňáci“ a „veľkáci“ sú už komunikatívnejší a hlavne bezprostrední. Najprv sme sa rozprávali o jari, čo je s ňou spojené, o zvieratách a potom nastalo skúšanie. Dostali, ako výpravcovia na železnici, terčíky, so zelenou a červenou stranou. Keď bola odpoveď správna tak ukázali zelenú stranu, pri nesprávnej červenú. Sem-tam sa farby pomiešali, ale vždy sa všetko urovnalo, deti boli veľmi šikovné.
U najstarších spoločne hľadáme tému, ktorá ich zaujíma. Alebo snažím sa vzbudiť ich záujem o niečo aktuálne. Je to stále ťažšie. Tento rok sa celkom pekne rozrozprávali o voľbách, ako ich vnímajú a či sledujú politické dianie okolo nás. Dostali sme sa k téme migrantov. Prekvapili ma niektoré, na ich vek, pomerne pekne a komplexne zvládnuté odpovede, ktoré nevie ani veľa dospelých. Potešilo ma aj to, že niekto má na danú vec svoj vlastný názor, to znamená že sleduje, čo sa okolo neho deje, počúva.
Schopnosť počúvať, čo vraví iný, je čoraz viac vzácnosťou. Je priam nemožné udržať deti v pozornosti. A to môžete rozprávať o veľmi zaujímavých veciach. Nepočúvajú. Nedokážu to. Ale nedokáže to ani veľa dospelých. Niekedy by sa konfliktom dalo predísť práve tým, keby sme sa vypočuli a porozprávali sa.

Na stiahnutie: Fotogaléria z podujatia. 
                          Krátke video z fotiek

Dátum vloženia: 10. 4. 2016 17:07
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 1. 2017 4:14

Život v obci

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, utorok 5. 12. 2023
zamračené 1 °C -2 °C
streda 6. 12. slabé sneženie 1/-1 °C
štvrtok 7. 12. zamračené 2/-2 °C
piatok 8. 12. zamračené 1/0 °C

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 1
1
2 3
4 5
1
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
1
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.