Jaslovské Bohunice - Zjednodušená verzia stránok

Novinky zo života v obci - Prevažujú rozhodnutia o neprijatí dieťaťa

Prevažujú rozhodnutia o neprijatí dieťaťa

Obec sa neustále rozširuje, pribúda nová rodinná výstavba a vzniká tlak na kapacity v predškolských a školských zariadeniach, ktoré sú už nepostačujúce. V tomto týždni dostávajú rodičia novoprihlásených detí rozhodnutia o prijatí, alebo neprijatí detí do materskej školy...

Viac je rozhodnutí o neprijatí dieťaťa. Ku koncu školského roka 2020/2021 sa na obecnom úrade konalo stretnutie starostky a riaditeľky ZŠ s MŠ Mgr. Kataríny Mojžišovej a zástupkyne pre predškolskú výchovu pani Petronely Lehutovej, ktoré oznámili, že bude potrebné rozšíriť škôlku. V tom čase sa obci naskytla príležitosť zapojiť sa do dražby budovy Chladiacich veží. So zámerom nového budúceho záujemcu, prestavať budovu na ubytovňu, boli informovaní vtedajší poslanci obecného zastupiteľstva a nakoniec s kúpou budovy súhlasilo aj obecné zastupiteľstvo. Ak by z budovy bola ubytovňa, nemali by sme pod kontrolou, kto by bol v nej ubytovaný. Už sme sa stretli s vlnou odporu, keď v obecnej ubytovni boli ubytovaní Srbi. Obec navrhovala terajší obecný úrad prestavať na škôlku, mala vypracovanú aj štúdiu, schválenú hygienou, ale väčšina poslancov sa prikláňala k dostavbe v jestvujúcej materskej škole, deti by prišli o cca 200 - 300 m2 zelene.
Najskôr to malo byť formou kontajnerov, ale po obhliadke na mieste to neodporučili ani dodávatelia kontajnerov. Ďalší poslanecký návrh bol dostavať jednu triedu a výdajňu stravy v objekte škôlky s tým, že prístavba bude prilepená k jestvujúcej škôlke. To zasa neodporúčal statik, pretože pôvodná budova bola postavená v akcii "Z" ešte v sedemdesiatich rokoch minulého storočia a už pri nadstavbe v roku 2013 bolo potrebné vysúšať suterén. Keďže poslanci upodozrievali obecný úrad, že ovplyvňuje hygienu, projektanta a aj statika, tak sme im navrhli, aby si dali oni sami projektanta. Projektantka, ktorú vybrali oni, vypracovala štúdiu, ktorú sme boli odkomunikovať na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Trnave, ktorý k tomu dal pripomienky, ale niektoré sa už nedali splniť.
O tri mesiace mal začať nový školský rok 2022/2023 a hrozilo, že 25 detí sa nedostane do škôlky, tak aj so súhlasom obecného zastupiteľstva sme požiadali Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave o povolenie otvoriť triedu predškolákov v základnej škole. Povolenie sme dostali do konca práve teraz končiaceho školského roka. Kvôli jednej triede škôlky prišla škola o tri triedy a tá zasa zabrala triedy základnej umeleckej škole. Do konca volebného obdobia 2018-2022 sa už nič nedoriešilo.
Nové obecné zastupiteľstvo súhlasilo s prestavbou terajšieho obecného úradu na škôlku, schválili peniaze na projektovú dokumentáciu a hneď v januári tohto roka sme dali spracovať projektovú dokumentáciu. V apríli 2023 bol projekt materskej školy doručený na obecný úrad, dolaďujú sa ešte nejaké drobnosti. V týchto dňoch sa vybavuje stavebné povolenie a bola podpísaná objednávka na verejné obstarávanie, pretože stavebné povolenie a ukončená súťaž  je podmienka na získanie dotácie z plánu obnovy.
Zostáva nám už veriť, že sa nenájde nejaká "firma", ktorá bude predlžovať termín súťaže otázkami, tak ako máme podozrenie, že sa  mohlo stať pri súťaži Krátke Pole. Aj škrečok na Krátkom Poli nebola náhoda. Na každé vytvorené miesto je možnosť získať dotáciu vo výške 17.388 €, čo pri počte 30 detí, o ktoré chceme navýšiť kapacitu škôlky, by to bola čiastka 521.640 €. Dotácia sa dá použiť na stavebné úpravy, vybavenie kuchyne, vybavenie tried, vzduchotechniku a pod. Rozpočet podľa spracovaného projektu je 740 tisíc, ale to je už aj vrátane detského ihriska.
Sú veci, ktoré pri súťaži nevieme ovplyvniť, ale po jej ukončení budeme robiť všetko preto, aby sa ešte v priebehu školského roka 2023/2024 škôlka dobudovala a mohla otvoriť. Len dúfame, že nevysúťažíme firmu, ako pri hasičskej zbrojnici a škole.
Pre školský rok 2023/2024 bolo podaných 38 žiadostí o umiestnenie detí do škôlky. Prijatých bude 12 detí, z toho 4 deti na povinnú predškolskú výchovu, 1 dieťa päťročné a 7 detí trojročných. Neprijatých bude 26 detí, z ktorých 10 detí bude mať k 1.9.2023 tri roky. V priebehu školského roka bude mať tri roky 16 detí. Odloženú školskú dochádzku má 8 detí.
Nám už len zostáva dúfať, že všetko pôjde dobre, a že v druhom polroku budeme môcť prijať do škôlky aj tie zostávajúce deti.

Dátum vloženia: 28. 6. 2023 7:35
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 6. 2023 7:53