Na krásnom Malom Dunaji.

Zostane to tak?

Na vode

Sme vodáci.
Sme vodáci, ktorí sa hrajú, aby nezostarli. Sme vodáci, lebo chceme dať deťom zážitky a prežívania, ktoré nestoja veľké peniaze, ale môžu im priniesť radosť z poznávania prírody a zo spoločného priateľského spojenectva. Sme vodáci, lebo chceme byť súčasťou prírodnej scenérie, ktorá nepotrebuje maliara, aby jej namiešal farby a nepotrebuje režiséra k tomu, aby rozohrala nádherné vodné divadlo, v ktorom sú hercami vtáci, ryby a iné vodné živočíchy.

Stretla som dievčatko.
Sme vodáci a robíme každý rok program pre deti spojený s člnkovaním. V rámci programu bola aj súťaž o plyšovú hračku, ktorú deti získali, ak vedeli správnu odpoveď na otázku. Deťom sa táto hra veľmi páčila a navždy si budem pamätať rozžiarené očká dievčatka, ktoré stískalo v rukách vytúžené plyšové zvieratko. Bola to taká maličkosť a spôsobila takú radosť. „Vo všetkom hľadaj srdce.“

Stretla som partiu vodákov.
Plavili sa korytom Malého Dunaja, vnárali pádla do tečúcej miazgy, ktorá dáva život všadeprítomnej zeleni, bielym jazmínom, žltým kosatcom a nádherným leknám. Čas plynul v súlade s vesmírom, nikto sa nikam nenáhlil, stačilo iba vnímať, počúvať a sledovať vodné divadlo. Bola som ich súčasťou a spolu s nimi som sa plavila aj Klátovským ramenom, v ktorom tiekla priezračná voda a dno bolo posiate mušľami.

Kto sme?
„Sme vodáci vo veku od štyroch do šesťdesiatšesť rokov a záleží nám na tých nedotknutých zákutiach, v ktorých sa nezáväzne stretávame s inými vodákmi.“

Stretla som Cindy.
Nie je dôležité jej meno, ale to, čo povedala: „Na Žitnom ostrove máme skrytý poklad, ktorý si ani mnohí neuvedomujú a mnohí ani nevážia. Idú do sveta a hľadajú tam krásu, idú k moru, aby si obnovili zdravie, trebárs na Žitnom ostrove máme nedotknuté a malebné miesta v povodí Malého Dunaja, podzemné termálne pramene a zásoby kvalitnej pitnej vody.“
Ako sa hovorí: „Všetko so všetkým súvisí“ a všadeprítomná vesmírna príťažlivosť nás vtiahne do jedinej myšlienky:

„Zachráňme tento poklad!“
Sme vodáci a dozvedeli sme sa, že na Malom Dunaji sa má postaviť ďalšia vodná elektráreň. „Čo to spraví s biotopom krajiny, čo to spraví s vodnom ríšou?“ Sme vodáci a sme proti tejto výstavbe.

Sme súčasťou i vašej obce a budeme radi, keď budete s nami a naše „NIE, vodnú elektráreň na Malom Dunaji!“ podporíte.
Aj zdravie berieme ako samozrejmosť a začneme si ho vážiť, až keď ho stratíme a môže byť už neskoro, keď si uvedomíme možnosť straty prírodného pokladu na Žitnom ostrove.

Alena Mlčoch Hromadová

Fotogaléria zo splavu Malého Dunaja.
Fotogaléria z Vodáckeho MDD.

Dátum vloženia: 8. 6. 2015 9:38
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 1. 2017 4:14