Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

Ako triedime odpad v našej obci?

Triedenie

Téma triedenia odpadu s jeho následným ďalším spracovaním a využitím je v súčasnej dobe na Slovensku na popredných miestach. Slovensko má v tejto oblasti čo doháňať. Aj naša obec v tomto smere zaostáva za vyspelou Európou napriek tomu, že máme celkom dobré podmienky na triedenie odpadu. Veľa ľudí nevie čo, kde a ako sa triedi. Preto sme pre vás zriadili webovú stránku, kde nájdete všetky dostupné informácie.

Už viac ako 10 rokov v našej obci organizovane triedime odpad. Aj po tak dlhej dobe triedime málo a väčšina odpadu končí v kontajneroch na komunálny odpad. Jeho odvoz a skládkovanie nie je vôbec lacné a je hradené z obecného rozpočtu, z platieb od občanov a podnikateľských subjektov. Na druhej strane odpad, ktorý sa vytriedi do kontajnerov pre triedený odpad nepredstavuje pre obec ani pre občanov takmer žiadne náklady, keďže o financovanie jeho spracovania sa starajú organizácie zodpovednosti výrobcov.

Obec okrem kontajnerov na triedený zber (sklo, plasty, kovy, papier, olej) má aj vlastný zberný dvor a dvakrát do roka organizuje zber nebezpečného odpadu. Množstvo občanov si neuvedomuje čo všetko sa dá vytriediť. Pre lepšiu orientáciu sme preto vytvorili webovú stránku triedime.jaslovske-bohunice.sk. Na stránke nájdete jednoduchou formou popísané návody Čo? Ako? a Kde? sa dá v rámci obce resp. blízkeho okolia triediť.

Časť stránky je venovaná aj deťom a to vďaka Občianskemu združeniu Zámok Hlohovec, ktoré zrealizovalo projekt osvety o triedení pre deti. Pre deti pripravili kreslené video, aplikácie do tabletu a iné.

Množstvo vytriedeného odpadu

 

Európska únia očakáva, že do roku 2020 by sme mali triediť 50% odpadu. Slovensko ako aj naša obec sú na úrovni pod 20%. Je to výrazne menej v porovnaní s európskymi krajinami, ktoré triedia viac ako 40% odpadu. Triedenie však nie je len o nejakých číslach a nariadeniach Európskej únie. Triedenie je hlavne o našom vzťahu k prírode a životnému prostrediu. Zamyslime sa vždy, keď niečo vhadzujeme do komunálneho odpadu, či daný odpad nie je možné vytriediť a dať mu tak druhú šancu. Môžeme mať v tomto smere aj tie najlepšie zákony, vždy sa úroveň triedenia bude odvíjať od toho najpodstatnejšieho – človeka.

Percento vytriedeneho odpadu

Ing. Marián Vajdečka

  

Dátum vloženia: 14. 3. 2017 13:29
Dátum poslednej aktualizácie: 26. 7. 2019 7:42
Autor: Ing. Marián Vadečka

Obec

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 3. 12. 2023
jasná obloha -2 °C -7 °C
pondelok 4. 12. polojasno 0/-8 °C
utorok 5. 12. slabé sneženie 1/-3 °C
streda 6. 12. slabé sneženie 1/-3 °C

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 1
1
2 3
4 5
1
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
1
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.