Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

46 - je to veľa alebo málo?

46 - je to veľa alebo málo?

Presne z takéhoto počtu písmen pozostáva naša abeceda. Je to teda veľa, alebo málo? Túto otázku dostali v knižnici druháci a tretiaci v piatok 11.11.2016. Spontánna odpoveď bola, že málo. A tak sme sa postupne dostali k tomu, že aj tie 50 stranové, aj tie 400 stranové knihy sa skladajú stále len z tých 46 písmen. A to už je veľa. Ten malý počet vytvoril básničky, šlabikár, rozprávky, ale aj Harryho Pottera, encyklopédie, časopisy.

Ukázali sme si ako sa dá s písmenkami „čarovať“, stačí ich len prehodiť a  zrazu máme iné slovo. Hľadali sme pekné slová – láska, mama, čokoláda, ale  slová  ktoré ubližujú, alebo v nás vyvolávajú zlý pocit – bolesť, doktor, písomka.  Písmená ale vedia aj potrápi jazyk. Veď skúste si 3x za sebou a rýchlo povedať:
 Išiel pštros so pštrosicou a pštrosíčatami na pštrosiu prechádzku. Bolo to  smiechu. Dostali sme sa aj ku knihám, ku kladným aj záporným postavám v  nich, hľadali sme príbehy, kde sú hlavnými postavami neživé veci. Deti videli aj  ukážky najpoužívanejších svetových písiem – azbuku, čínske písmo, arabské  písmo, ale  aj aké písmo používali ľudia v minulosti. Dozvedeli sa, ako knižnica  funguje, na čo slúži, ako sa v nej správame.

 Spolu štyri triedy si dohodli hodinu v priestoroch knižnice, kde sa dozvedeli  veľa zaujímavého, poučeného, ale aj zábavného. Vyučovacia hodina trvá skoro  toľko, koľko je písmen v abecede, 45 minút. Je to veľa či málo? Málo :-) Utiekla  ako voda. V dobe, keď internet, počítače a mobily doslova valcujú knihy, je to  vítaná aktivity. Deti na prvom stupni sú ešte prístupné knihám a čítaniu, i keď aj  tu vidieť, že záujem ustupuje. Obecná knižnica má záujem podporovať tieto  aktivity školy a robí ešte aj oveľa viac. Dočítate sa o tom v článku Prečo deťom  neponúknuť knihy, ktoré ich bavia? 

Dátum vloženia: 26. 11. 2016 21:44
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 1. 2017 4:14
Autor: BH

Život v obci

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, utorok 17. 5. 2022
mierny dážď 20 °C 14 °C
streda 18. 5. jasná obloha 20/9 °C
štvrtok 19. 5. takmer jasno 21/6 °C
piatok 20. 5. slabý dážď 25/11 °C

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.