Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

Ako ďalej s materskou školou

Ilustračné foto: MŠ Jaslovské Bohunice (Foto: GN)

Keď v roku 2013 obec nadstavovala materskú školu nikto nepredpokladal, že o niekoľko rokov bude kapacita nedostatočná. Tri roky boli do škôlky umiestnené všetky deti, ale postupne nebolo umiestnené jedno dieťa, dve, päť, osem. A obec sa stále rozširuje.

V lete 2021 informovala pani Katarína Mojžišová, riaditeľka základnej školy s materskou školou a jej zástupkyňa pre MŠ pani Petronela Lehutová o tom, že už v roku 2022 sa môže stať, že sa nemusí otvoriť trieda pre najmenšie deti. Nedostatok miesta už avizovala aj základná škola. Zlepšiť by sa to mohlo v prípade, ak by základná umelecká škola uvoľnila niektoré triedy, ktoré využíva v podkroví. V tom čase obec kúpila budovu Chladiacich veží Bohunice (CHVB). Budova sa kupovala najskôr pre jej výhodnú lokalitu, cenu ale taktiež z dôvodu, že ak by ju niekto kúpil, nevedeli by sme zabrániť, na čo by ju využíval. Dokonca boli také informácie, že by z nej urobili ubytovňu. 
Budovu, ktorá je typicky kancelársky objekt, obec vydražila za 496.000 €. Jej súčasťou je dvojizbový byt o výmere 61,2 m2, garáž o výmere 57,04 m2, samostatné garáže a wellness miestnosť. Najskôr sa uvažovalo o tom, že by sa v budove bývalých CHVB mohla zriadiť škôlka, ale nedalo sa to dispozične usporiadať tak, aby to vyhovovalo hygienickým normám pre MŠ. Ďalším problémom bol maličký dvor a kuchyňa. Obec navrhla, že chýbajúce triedy  materskej  školy by sa mohli  byť v terajšej budove obecného úradu. Je to najrýchlejšie, najlogickejšie ale hlavne najlacnejšie riešenie. Takto by sa mohli vyriešiť všetky problémy s nedostatkom miesta všade. Podľa vypracovanej štúdie  na jednom poschodí by mohlo byť 25, 30 alebo až 38 detí a v suteréne mohla vzniknúť kuchyňa pre celú materskú školu  a jedáleň pre deti, umiestnené na I. podlaží. Obecný úrad by sa stal súčasťou komplexu MŠ. Je tam aj do budúcnosti predpoklad rozšírenia počtu miest na II. nadzemné podlažie.  Protinávrh dali poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí považujú za najlepšie riešenie dostavbu škôlky v jestvujúcom objekte materskej školy, čo by však zo zelenej plochy zabralo viac ako 200 m2 a základnú umeleckú školu do budovy CHVB. Projektant spracoval niekoľko návrhov, ktoré riešili dostavbu v škôlke ako prízemnú budovu pre 15 detí a poschodovú pre 30 detí. Avšak ani jeden z týchto návrhov Úrad verejného zdravotníctva kvôli nesplneniu hygienických noriem neodporučil. Prestavba obecného úradu na materskú školu dostala zelenú. Podmienkou však je, aby sa obecný úrad presťahoval do budovy CHVB. Na to, aby sa vyriešil nedostatok miesta v základnej školy by bolo ešte potrebné presťahovať poštu do budovy CHVB do miestnosti, kde je t.č. wellness a celú budovu pošty dať do správy základnej umeleckej škole.
Stratilo sa niekoľko mesiacov, počas ktorých sa obecný úrad mohol presťahovať a mohlo sa čo najskôr začať s prerábkou na materskú školu. Doteraz nie je rozhodnuté, nakoľko bol podaný ďalší poslanecký návrh, ktorý opätovne rieši rozšírenie MŠ v jestvujúcich priestoroch. 

Na stiahnutie: zverejnené štúdie .

Dátum vloženia: 21. 2. 2022 12:13
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 2. 2022 12:32
Autor: Božena Krajčovičová

Obec

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, sobota 13. 4. 2024
zamračené 23 °C 11 °C
nedeľa 14. 4. zamračené 25/13 °C
pondelok 15. 4. silný dážď 20/12 °C
utorok 16. 4. mierny dážď 12/6 °C

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20
1
21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
1
1 2 3 4 5

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.