Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

Dajme odpadu druhú šancu a potom aj životné prostredie dá druhú šancu nám !

Ilustračné foto

Vážení spoluobčania,
s ochranou životného prostredia a separovaním odpadov sa stretávame denne, pretože je to téma aktuálna a veľmi dôležitá nielen pre súčasnosť, no najmä pre budúcnosť v akej budú naše deti žiť. V nej sa totiž ukáže, ako sme sa k zhodnocovaniu odpadu postavili, ako sme svoju úlohu zvládli a koľko odpadu sme dokázali premeniť na vstupné suroviny, materiál či energiu.

Na základe spolupráce s pani starostkou Boženou Krajčovičovou sa na Vás obraciam prostredníctvom týchto riadkov, aby sme spoločne zvýšili zodpovedný prístup k zberu použitého kuchynského oleja. Ak totiž použitý kuchynský olej vylievate do záchoda, do drezu, alebo vyhadzujete spolu s komunálnym odpadom, je najvyšší čas to zmeniť.

Tento spôsob jeho likvidácie je totiž jeden z najnevhodnejších ako pre životné prostredie, tak aj pre kanalizáciu, čistiareň odpadových vôd a domové potrubia s odpadovou vodou všeobecne.

Čo olej v kanalizácii spôsobuje?

Vytvára olejový film po celej ploche kanalizačného potrubia a na tento olejový film sa prichytávajú ďalšie nečistoty, až z toho vznikne zapáchajúca, mazľavá hmota, ktorá postupne naberá na objeme, čím sa zužuje priemer potrubia, ktoré sa takto pomaly, ale isto upcháva. Taktiež zvyšky kuchynského odpadu v kanalizačnom potrubí postupne hnijú, čím vznikajú zapáchajúce a často aj výbušné plyny a sú veľkým lákadlom pre hlodavce spôsobujúce nielen škody, ale aj prenos rôznych chorôb.

Odstraňovanie takýchto havárií a opráv je teda finančne nákladné nielen pre obec a kanalizáciu, no hlavne pre domácnosť, kde sa skôr či neskôr vždy prejaví.

Oleje, farby a rôzne chemikálie sú vo vode nerozpustné, síce ich v čistiarni odpadových vôd odseparujú od vody, ale je to nákladné, čím sa zase dostávame k tomu, že nakoniec zvýšené náklady čistiarní odpadových vôd zaplatia všetci. Len pre ilustráciu, jeden deciliter oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody!

Ďalšie dôvody pre zber použitého kuchynského oleja sú

  • použitý olej obsahuje karcinogény, ktoré môžu spôsobiť rakovinu,
  • recykláciou použitého oleja sa zamedzí znečisteniu povrchových a podzemných vôd,
  • použitý olej je možné plnohodnotne využívať na výrobu biopalív, čím sa znižuje závislosť na rope.

Ako teda použitý kuchynský olej zbierať?

Použitý rastlinný kuchynský olej (z vyprážania, vysmážania, fritovania či rôznych olejových nálevov) je potrebné vychladnutý zlievať cez sitko do čistej PET fľaše, alebo do originálneho obalu od oleja. Uzatvorenú fľašu potom stačí odovzdať do zbernej nádoby na to určenej, ktorá sa nachádza aktuálne pri obecnom úrade alebo na Zbernom dvore.

Pripravili sme si pre vás dotazník a privítali by sme vašu spolupárcu. So spoločnosťou zaoberajúcou sa zberom takéhoto odpadu pripravujeme systém lepšieho zberu použitého oleja v obci a budeme vdační za každú odpoveď, alebo námet.. Nezaberie vám to veľa času a nám to pomôže. Dotazník je pod článkom, ale môžete nám ho vyplniť aj cez https://forms.gle/Tx593QUaLDEHmk5G7.  Termín je do 31.5.2019.

Na stiahnutie: dotazník - zber použitého oleja (docx).

Viac informácií o triedení odpadu v našej obci nájdete na triedime.jaslovske-bohunice.skobcan/sluzby-obce/zber-komunalneho-a-triedeneho-odpadu/

 

 

Prílohy

dotaznika.docx

dotaznika.docx
Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 807,86 kB
Dátum vloženia: 6. 5. 2019 15:11
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 5. 2019 13:25
Autor: Helena Harajová

Obec

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, sobota 9. 12. 2023
zamračené 1 °C -1 °C
nedeľa 10. 12. rain and snow 1/-1 °C
pondelok 11. 12. rain and snow 1/0 °C
utorok 12. 12. zamračené 3/1 °C

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 1
1
2 3
4 5
1
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
1
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.