Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

Ďakujeme za každú, aj najmenšiu pomoc

Ilustračné foto: pixabay.com

25. februára 2022 sme sa zobudili do vojnového rána. Stalo sa to, v čo veril len málokto. Že Rusko napadne Ukrajinu. Od prvého dňa sme boli svedkami nešťastia, rozbombardovaných miest a dedín, plaču a úteku matiek s deťmi z postihnutých oblastí. Každý si chcel zachrániť iba holý život...

Ľudia odchádzali  len tak, s jednou taškou a dokladmi. Po celom svete sa zdvihla vlna humanitárnej pomoci. To čo nám Európska únia vytýkala pri utečencoch z tretích krajín, nezáujem, teraz ponúkajú ľudia pomoc dobrovoľne. Robili sa materiálne zbierky a transparentné účty, kam mohli poslať peniaze vznikali ako huby po daždi.
A z hraničných prechodov prichádzali informácie, že materiálnej pomoci je dosť. Aj naši občania chceli pomôcť, pýtali sa či nebudeme robiť zbierku. Poprosili sme ich, aby ešte vydržali, že my sme ponúkli voľné kapacity v Ubytovni,  cca 50 miest,  pre ľudí utekajúcich pred vojnou.
Deň D u nás začal 7. marca. Ako prvá prišla mamička s 3-ročným a 5-ročným chlapčekom. Deti boli vystresované, uplakané, báli sa cudzích ľudí a tomu, kto to videl, nezostalo oko suché. Postupne prichádzali ďalší, až celkový stav, ktorý máme na Ubytovni sa ustálil na počte 37 osôb. Z toho 22 je nepočujúcich. Keď sa ľudia dozvedeli, že u nás sú už ľudia ubytovaní, tak začali vo veľkom pomáhať. Nosilo sa všetko, oblečenie, potraviny, hygienické potreby a pod. 
Ale už začínal byť v tom chaos a preto sme ľudí upozornili, aby nenosili všetko, ale aby si telefonicky dohodli s pani Dankou Halaškovou, čo práve potrebuje. Do zbierky sa postupne zapájali aj ľudia z okolitých obcí. Peniaze v hotovosti neberieme, pretože obec nemôže robiť zbierku. Uvedomujeme si, že niektorí nemajú čas chodiť do obchodu, že radšej by peniaze poslali v hotovosti, ale existujú on-line objednávky a napr. TESCO, robí takú službu.
Materiálna pomoc je jedna strana veci, ale s ubytovanými ľuďmi je treba ísť vybaviť štatút dočasného útočiska, aby si mohli požiadať o dávky v hmotnej núdzi a aby mohli prihlásiť deti do škôl. Zo strany štátu sme v prvých dňoch nemali žiadne usmernenia, robíme všetko tak, ako to práve vychádza. Je šťastie, že sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní nezištne pomôcť.
U našich hasičov to berieme ako samozrejmosť, ale musíme si uvedomiť, že to robia na úkor svojho voľného času a rodiny, alebo iní ľudia z obce, ale aj blízkeho okolia. Je vidieť, že osudy ťažko skúšaných vojnou nám nie sú ľahostajné.
Ďakujeme všetkým za pomoc a podporu. 

Dátum vloženia: 14. 3. 2022 15:25
Dátum poslednej aktualizácie: 14. 3. 2022 15:32
Autor: Božena Krajčovičová, starostka

Obec

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, nedeľa 23. 6. 2024
jasná obloha 26 °C 15 °C
pondelok 24. 6. jasná obloha 26/14 °C
utorok 25. 6. oblačno 27/15 °C
streda 26. 6. mierny dážď 27/17 °C

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1
1
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.