Menu
Obec Jaslovské Bohunice
Jaslovské Bohunice

Prečo deťom neponúknuť knihy, ktoré ich bavia?

Prečo deťom neponúknuť knihy, ktoré ich bavia?

Napriek tomu, že knižný trh ponúka naozaj nepreberné množstvo kníh (kvalitných či menej kvalitných), naše deti po knihe siahajú čoraz menej. Čítanie vymenili za jednoduchší a hlavne pasívny spôsob získavania informácií – počítač, mobil, filmy. Doba vyžaduje, aby sa aj v tejto oblasti vedeli orientovať. Čítanie však tiež má svoje prednosti, ktoré digitálny svet neponúka.

Núti dieťa rozmýšľať, pochopiť prečítané, rozširuje sa slovná zásoba, podnecuje fantázia, zlepšuje sa komunikácia a nesporný je aj prínos v oblasti poznania gramatiky, štylistiky a pravopisu. V domácnostiach sa však knihy už kupujú čoraz menej, vidím to, keď sa na to detí pýtam v knižnici. Ešte prvý stupeň je na tom celkom dobre, deti na druhom stupni už väčšinou čítanie berú ako „zabitý čas“.
Preto som sa rozhodla ísť tou zložitejšou cestou. Pri zlúčení školskej knižnice s obecnou som zdedila zopár titulov kníh, ktoré boli vo viacerých výtlačkoch. Boli to však knihy, ktoré už deti považujú za „trest“ čítať. Keďže už „povinné čítanie“ nie je prísne dané, prečo deťom neponúknuť knihy, ktoré ich bavia? Je to však beh na dlhé trate. Všetko stojí peniaze. Ak nechcem ochudobniť ostatných čitateľov, tak musím hľadať sponzorov. A viac-menej sa to darí.
Naša obecná knižnica je určite jednou z mála v širokom okolí (ak nie jedinou), ktorá môže deťom v našej základnej škole ponúknuť jeden titul pre každého žiaka v triede – z jednej knihy je k požičaniu 20-30 kusov. Snažím sa im kupovať tituly, ktoré sú pre nich prístupné a hlavne pochopiteľné aj vzhľadom k dobe, ktorú žijú. Vo väčšine prípadov sa deťom knihy páčia.
Fond na podporu umeniaTento rok vypísal Fond na podporu umenia výzvu na predkladanie žiadostí na získanie finančných prostriedkov na projekty v oblasti kultúry. Obec na realizáciu projektu s názvom Láska k čítaniu začína u detí získala 1200 €. Za túto sumu sme do knižnice zakúpili spolu 11 titulov v počte 196 kusov, z toho 7 titulov  v počte od 20 do 30 kusov. Je v nich čítanie pre všetky vekové kategórie.
Táto snaha by však bola zbytočná, keby zo strany školy nebol záujem. Preto patrí poďakovanie „slovenčinárom“, že si nájdu cestu do knižnice a deťom knihy požičajú. Keby to nechali na nich, ktovie koľkí by prišli. A poďakovanie patrí aj všetkým tým, ktorí podporujú knižnice. 

Dátum vloženia: 26. 11. 2016 21:56
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 1. 2017 4:14
Autor: BH

Život v obci

SMS oznamy

Všetky SMS oznamy

Hlásenia obecného rozhlasu

Infoservis

Vývoz odpadu

Harmonogram

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 13. 6. 2024
zamračené 20 °C 10 °C
piatok 14. 6. zamračené 21/9 °C
sobota 15. 6. slabý dážď 25/11 °C
nedeľa 16. 6. mierny dážď 21/15 °C

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1
1
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Projekty podporované EÚ a z iných zdrojov

  • Jaslovské Bohunice rekonstrukce VO
  • Elektronické služby centrálnej ohlasovne
  • Revitalizácia Námestia sv. Michala Jaslovské Bohunice I. etapa
  • Fond na podporu umenia
  • Integrovaný regionálny operačný program
  • Podpora triedeného zberu

Inštitúcie, projekty, aktivity obce a jej občanov

SMS-info

Ostaňte s nami v kontakte

Bezplatné zasielanie sms a emailov.