Keď chceme chytať, musíme sa starať

Brigáda na rybníku

Rybári z OZ Meander, ktorí majú v prenájme našu jedinú väčšiu vodnú plochu - rybník, sa musia obracať. Ak chcú totiž niečo aj uloviť, tak ryby musia nielen prikrmovať, ale aj nakúpiť vodu zarybniť. Nestarajú sa len o vodu, ale aj o jej okolie a pravidelne robia brigády. Prečítajte si o jesennej brigáde aj o zarybňovaní, ktoré robili v novembri.

Blíži sa zima, aj keď teploty sú stále pomerne vysoké na toto ročné obdobie. Nastal čas na jesenné zarybnenie nášho rybníka pri amfiteátri. Prvé ryby sme do rybníka vypustili ihneď po opätovnom napustení, po rekonštrukcii 22.5.2018. Vtedy sme priviezli 400 kg kaprov liscov K3, čiže trojročných kaprov rybničných, ktorí sa v rybníku udomácnili veľmi dobre, nad naše očakávania. Už o mesiac sme totiž pri kontrole rybníka spozorovali množstvo malých rybičiek. Najprv sme si mysleli, že sa jedná o rybky, ktoré priplávali z Blavy. Po kontrolnom odlovení sme zistili, že sú to malí kapry z výteru našej jarnej násady. Aj preto sme museli upraviť plán jesenného zarybnenia. Pôvodne sme plánovali nakúpiť aj dravé ryby, konkrétne zubáča veľkoústeho, tie by nám však vyžrali tohtoročný  výter kaprov o ktorý nechceme prísť. Toto zarybnenie odložíme o rok. Vzhľadom na tradíciu, že v rybníku sa vždy nachádzalo viacero druhov rýb, rozhodli sme sa v novembri zakúpiť nielen kaprov, ale aj iné ryby vhodné do našej nádrže. Preto sme na spestrenie a kvôli dobrej skúsenosti z minulosti dňa 6.11.2018 vypustili do rybníka okrem 400 kg trojročných kaprov aj 117 kg krásnych lieňov sliznatých. Keďže o rok plánujeme aj nákup zubáčov veľkoústych, priviezli sme aj 50 kg bielych rýb, plotíc. Veríme, že rybám sa bude v rybníku páčiť.  S blížiacom sa koncom lovnej sezóny bude potrebné ryby naďalej intenzívne prikrmovať, aby si vytvorili dostatočné zásoby na prežitie zimných mesiacov. Zima sa blíži, ochladzuje sa, teploty už konečne zodpovedajú ročnému obdobiu. Lístie zo stromov už takmer opadlo, je takmer všade a to je správny čas na jesennú brigádu okolia rybníka. Našu brigádu sme naplánovali na 17.11.2018, čo je presne rok od vypustenia rybníka.

Pred druhou hodinou poobede sa schádzame pri rybníku. Chuť do práce nám nechýba, veď máme toho veľa, čo chceme urobiť. Rozdeľujeme si úlohy a ideme na to. Počasie je nádherné, slniečko svieti, teplota je síce iba 6°C, je však bezvetrie a to je fajn.

Počas brigády sme vyčistili odkvapové ríny celého bloku garáží aj nad altánkom, odvodňovací jarok pozdĺž garáží, upratali altánok, pohrabali lístie, pozberali odpadky, a vyčistili okolie rybníka. Podarilo sa nám naplniť takmer celý kontajner lístím. Je to dôležité, pretože napadané lístie v rybníku by po zamrznutí hladiny vytváralo toxické plyny, ktoré by mohli rybám vážne uškodiť.

Vzhľadom na blížiacu sa zimu, ryby potrebujú nabrať tukovú hmotu, aby prežili zimu v dobrej kondícii. Preto pokračujeme v intenzívnom prikrmovaní. Toto budeme opakovať až do výrazného ochladenia.

Rýchlo blížiace stmievanie nám nedovolilo pokračovať v brigáde ďalej. Aj napriek tomu sme stihli upratať rybník a jeho okolie tak, aby sme boli s odvedenou prácou spokojní.

Všetkým, ktorí sa zúčastnili jesennej brigády touto cestou ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.

Fotky z podujatí si môžete pozrieť tu: fotogaléria.

Dátum vloženia: 18. 12. 2018 16:13
Dátum poslednej aktualizácie: 18. 12. 2018 16:20