Poľovačka na bažantov

Aj oni majú svojho patróna. Oslavujú ho na jeseň a je to dobrá príležitosťou pre priateľské stretnutie poľovníkov i nepoľovníkov, nielen zo Slovenska . Reč bude o poľovníkoch.

Aj oni majú svojho patróna. Oslavujú ho na jeseň a je to dobrá príležitosťou pre priateľské stretnutie poľovníkov i nepoľovníkov, nielen zo Slovenska . Reč bude o poľovníkoch.
Odkaz legendy o svätom Hubertovi, ktorý je ich patrónom hovorí: " Zver nielen loviť, ale hlavne chrániť a pochopiť jej význam v prírode."
Či sa to už niekomu páči, alebo nie, lov je súčasťou nášho života už od praveku. Plnil dôležitú úlohu pri prežití. V súčasnej dobe v našich podmienkach je to koníček, hobby združujúce ľudí, ktorých vášňou sa stalo poľovníctvo.

V bažantnici, ktorá je na našom družstve sa dočkali. Malé kurčatá, ktoré sem doviezli koncom leta sa zmenili na krásne vyfarbené bažanty.

Neklamný znak toho, že poľovačka sa môže konať.
V sobotu 13. decembra v skorých ranných hodinách bažantov miesto kŕmenia čakali klietky, do ktorých ich členovia Poľovného združenia Blava po odchyte umiestťovali, aby ich potom o niekoľko hodín neskôr vypustili na hrádzi pri Mlyne. Rozostavení poľovníci na oboch stranách hrádze už čakali s nabitými zbraňami. Poľovačka mohla začať. Sychravé počasie nie veľmi prialo. Tento deň patril pozvaným hosťom a sponzorom, ktorí na činnosť poľovníkov prispievali

O týždeň neskôr mali naplánovanú poľovačku členovia združenia. Celotýždenný vytrvalý dážď zmenil lúku a pole pri mlyne na močarisko, preto sa poľovačka odložila na neskôr. Keď sa počasie umúdri. Dočkali sa. Scenár sa zopakoval tak, ako na predchádzajúcej poľovačke. Ráno ešte bola tma, sa opäť zišli na družstve. Mrazivé studené ráno bolo zahalené nízkou inverznou oblačnosťou. V bažantnici vytvorili rojnicu a tlačili bažanty pred sebou do kúta, kde už bola z pletiva urobená menšia ohrada, ktorú potom uzavreli. Bažantov v ohrade chytali do rúk, aj do podberákov a umiestňovali do klietok. Nemali veľa šancí uniknúť. Plné klietky na traktor už ukladali za šedivého svetla.

Pred poľovačkou mali pripravené tradičné raňajky v poľovníckej izbe, ktoré je v Spoločenskom dome PD Jaslovské Bohunice. Potom sa už všetci vybrali na lúku ku Mlynu. V hrádzi mali duriči rozmiestnené klietky s bažantmi. Výbor PZ Blava prítomných privítal a poprial im úspešný lov. Potom sa už poľovníci rozdelili na dve skupiny. Jedna zostala na lúke a druhá šla z druhej strany hrádze na stanovisko oproti. Roztiahli sa po línii. Poľovačka mohla začať. Bažanty vypúšťané z klietok chceli byť čím skorej na slobode. Vyletovali nad stromy hrádze. Tu ich ale čakali viac, či menej presné mušky poľovníkov. Niektoré vysoko nad zemou zasiahlo aj viac výstrelov a bažant padal k zemi a za ním pomaly k zemi padali pierka. Šťastnejším sa podarilo za zvuku výstrelov preletieť celou líniou a čakala ich sloboda. Ako dlho si ju užijú, záleží len od nich.

Niektorí mali so sebou aj poľovných psov. Nemecké krátkosrsté stavače a maďarské vyžly. Pred poľovačkou vyžadovali pozornosť, vynucovali si pohladenie. Pri prvých výstreloch už v sebe nezapreli pudy lovcov. Vrhali sa v smere zvuku každého výstrelu v snahe doniesť svojmu pánovi korisť. Jeden zo stavačov bol naozaj vynaliezavý. Keď ho predbehol niektorý iný pes, cestou k pánovi ako sa vracal zobral bažanta od niektorého poľovníka, ktorý si ich ukladal a doniesol k svojmu pánovi. Alebo niesol jedného a medzitým niekto strelil ďalšieho. Dobehnúc k nemu sa snažil do papule dostať oboch.

Po poľovačke sa všetky bažanty sústredili na lúke pri mlyne. Jedným zo zvykov poľovníkov je pripraviť výradisko tak, že jeho obvod sa obloží čečinou a do 4 rohov sa zapália malé vatry. Zver sa ukladá podľa významu, čiže samčia má prednosť pred samičou. Poľovačka sa ukončila poďakovaním prítomným, rozdelením úlovku a posedením v poľovníckej izbe Spoločenského domu.

Dátum vloženia: 13. 12. 2008 13:13
Dátum poslednej aktualizácie: 6. 9. 2017 23:13