Prekonať jeho rekord bude po dlhé roky prakticky nereálne

Rado Tomašovič a Roman Hrčka

2. mája 2015 sa konali v Lučenci majstrovstvá Slovenska v tlaku na lavičke pod záštitou federácie WPC a naša obec tam mala pochopiteľne taktiež zastúpenie. Reprezentovali ju dvaja zástupcovia a to Roman Hrčka (na foto vpravo)  a Rado Tomašovič (na foto vľavo).  Nejednalo sa o klasické, čisto slovenské majstrovstvá, pretože štarty mali povolené aj Česi a Maďari.

Vyhodnocovalo sa preto dvakrát a to najskôr len slovenských pretekárov a nakoniec aj spojené hodnotenie s ostatnými pretekármi zo všetkých krajín. Vlastne každý Slovák sa tak mohol dvakrát umiestniť. Súťaž prebiehala v nádherných priestoroch miestneho hotela a za zmienku stojí aj veľká účasť fanúšikov. Dala sa sledovať aj online na internete, keďže usporiadatelia zabezpečili kamerový stream prenos.

Rado Tomašovič a Roman HrčkaV čase okolo 14tej hodiny, kedy sa súbežne odohrával aj hokej (Slovensko - Bielorusko), súťažil Rado poslednýkrát v kategórii Junior. Táto kategória je obmedzená vekom a to do 23 rokov. Radovi navážili telesnú hmotnosť 120 kg, súťažil teda v kategórii do 125 kg. Ako základ si naložil 215 kg a nakoľko národný rekord mal v tejto kategórii hodnotu 200 kg, o to mal Rado väčšiu motiváciu zapísať sa do kroniky rekordov. Tu sa naplno ukázala jeho kvalitná príprava a váhu bez problémov zdolal. Na druhý pokus zdvihol váhu na 225 kg a to už všetci ľudia v Lučenci zabudli, že aj Meszáros poslal Slovákov s Bielorusmi do predĺženia. Rado si ďalším rekordom s hodnotou 225 kg si získal rešpekt všetkých súťažiacich. Na tretí pokus si naložil váhu neuveriteľných 230 kg. To postavilo na nohy všetkých v sále. Aj túto váhu Rado zdolal a vyslúžil si od divákov veľký aplauz. Razom posunul hranice doterajšieho rekordu o 30 kg. Nakoniec si od rozhodcov vypýtal aj štvrtý pokus s hodnotou 232,5 kg, ale to už bolo naňho priveľa. Rado s prehľadom ovládol svoju kategóriu a dokonca sa stal absolútnym víťazom medzi Juniormi, to znamená, že je najsilnejším pretekárom v tlaku na lavičke bez dresu na Slovensku vo veku od 19 do 23 rokov. Dosiahol jeden z najväčších úspechov B.A.S.T. klubu a tiež aj význam prispel k zviditeľneniu našej obce.
V čase okolo 16tej prišiel rad aj na mňa a to v hlavnej kategórii Open, ktorá je určená pre pretekárov od 24 do 40 rokov. Ale s jednou výnimkou, môžu sa prihlásiť aj pretekári z iných kategórii. Súťažil som v drese a konkrétne v kategórii do 90 kg. Ako základ som zvolil natrénovaných 140 kg,ktoré som v pohode zdolal. Druhý pokus po porade s Radom sme navýšili na 150 kg a aj túto váhu som pokoril a vyrovnal si svoje osobné maximum, ktoré som dosiahol na súťažiach. Tretí pokus 152,5 kg mi už nevyšiel, čo ma v konečnom účtovaní ani nemrzelo. Získal som zlato vo svojej novej kategórii (predtým som súťažil v kategórii do 82,5 kg).
Túto súťaž hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko Radov úspech dosiahol absolútny strop a prekonať jeho rekord bude po dlhé roky prakticky nereálne. Teraz si opäť trochu od súťaží oddýchneme a začneme sa pripravovať na druhé kolo pohára, ktoré sa bude konať koncom októbra v Trnave.

Roman Hrčka

Dátum vloženia: 9. 7. 2015 10:24