Už ani nezodvihneme hlavu

Tretiu februárovú nedeľu sa konal Detský maškarný ples. Na každú akciu, ktorá sa robí v obci, sa snažíme spraviť plagát, ktorý by upútal pozornosť. Detské akcie sú vďačné, lebo sú tu veľké možnosti. Tento rok sme plagát chceli ešte viac zatraktívniť. Ukryli sme naň tri súhvezdia, ktoré mali deti nájsť a pomenovať.

Plagáty boli zverejnené mesiac pred podujatím, o súťaži sa hlásilo aj v obecnom rozhlase. Do jej uzávierky sa ale prihlásili len traja - Marianka Machovičová, Matúško Remenár a Katka Tökölyová (všetci dostali knihu Nočná obloha a k tomu čokoládu). A tak som sa pýtala v okolí, či o nej vedeli. Nevedeli, alebo ich to nezaujímalo. Kto by už v tejto dobe dvíhal hlavu a pozeral sa na hviezdnu oblohu? Veď všetko zaujímavé je v počítačoch a televízore. Len u troch detí sa rodičom chcelo zodvihnúť zrak a povedať deťom o tom, že hviezdy, ktoré žiaria na oblohe majú aj svoje pomenovania. Jednej zo súťažiacich tajomstvá pomenovania súhvezdí odkrýva jej dedko. V lete na záhradke ležia pod hviezdami a on im rozpráva zaujímavé pradávne príbehy, ktorých hrdinovia na nás žiaria pri bezoblačných nociach z oblohy.

Na palgáte bolo najväčšie súhvezdie severnej oblohy Veľká medvedica - ktorej súčasťou je pre nás známejší Veľký voz, ktorý ale samostatne nie je súhvezdím. Druhé bolo žiarivé súhvezdie Kasiopeja a do tretice asi najznámejšia dominantné súhvezdie zimnej oblohy, ktoré v našich zemepisných polohách možeme vidieť od konca jesene do jari - súhvezdie Orion, ktoré poznali už v Mezopotámii (ale pod iným pomenovaním).
A ešte jedno číslo na záver: oficiálne je známych 88 súhvezdí.

Na stiahnutie: plagát s označením, kde sa skrývali súhvezdia (jpg).

Kde sa skrývali súhvezdia

maskarak2017-suhvezdia.jpg