Príprava na túto veľkú akciu trvala viac ako rok. Bolo treba zosúladiť veľa činností, aby sa v deň "D" mohol rybník vypustiť a pripraviť na rekonštrukciu. Bolo potrebné nájsť vyhovujúci dátum, aby sme neobmedzili záhradkárov v zavlažovaní, vyloviť ryby a nájsť pre ne miesto, kde prečkajú celú dobu, keď bude rybník bez vody. Pomoc pri výlove nám prisľúbili rybári z Agrofarmy Budmerice, ktorí obhospodarujú aj rybníky v Kamennom mlyne v Trnave. Tam budú uskladnené aj naše ryby po výlove. Kolegovia z Kamenáča nám pomohli svojimi vedomosťami, skúsenosťami z výlovov, materiálnym vybavením potrebným pre výlov, autami na bezpečný prevoz rýb, aj ľudskými silami. Všetko sa nám podarilo a deň "D" dostal konkrétny dátum. Bol ním piatok 17.11.2017. Pred samotným výlovom bolo treba zrealizovať veľa prípravných prác, ktorých sa perfektne zhostili členovia správnej rady nášho združenia.
Ideálna výška hladiny pre prácu so sieťou pri výlove je cca 50 cm. Pri priemernej hĺbke 160 cm sme museli z jazera vypustiť 110 cm vody. Začali sme už v utorok. Pomocou stavidiel za kasárňami, sme odklonili tok Blavy obtokom, aby nám do jazera prestala natekať voda. Samotné spúšťanie muselo byť postupné a hlavne nie rýchle, aby ryby neutrpeli šok zo zmeny tlaku. Posledný večer pred výlovom sme unavení a plní očakávania odchádzali z jazera v neskorých nočných hodinách. Všetko bolo pripravené.
Nadišiel deň "D" piatok 17.11.2017. Ráno o 6:30 sa stretávame na rybníku. Je typické sychravé jesenné počasie. Zo zamračenej oblohy sa nás snaží vystrašiť pár kvapiek, ale adrenalín v našich žilách im to nedovolí. Spúšťame na hladinu čln a kontrolujeme výšku hladiny. O hodinu prichádzajú na dvoch nákladných autách kolegovia z Kamenáča. Na jednom z nich sú nádoby na prevoz rýb s okysličovaním a na druhom materiál potrebný k výlovu. Postupne sa schádzajú ďalší členovia OZ MEANDER a približne o 9:00 môžeme začať.
Po zvítaní sa s kolegami a dohodnutí sa na postupe, začíname so samotným výlovom. Postupujeme od polovice rybníka, k jeho zadnej časti. Aktuálna hĺbka vody je cca 50 centimetrov. Najprv ryby naženieme búchaním palicami o hladinu, čo najbližšie k výpustnému stavidlu. Následne prehradíme rybník pevným pletivom, aby sa ryby nevrátili naspäť do stredu rybníka. Keďže pletivo nemalo dostatočnú dĺžku a nedosahovalo od jedného brehu po druhý, väčšine rýb sa to aj tak podarilo. Následne robíme prvý záťah sieťou. Šesť ľudí v rybárskych čižmách - prsačkách obsluhuje sieť vo vode a šesť ďalších, po troch na oboch brehoch ťahajú sieť pomocou lán k zadnému brehu rybníka. Je to ťažšie, ako sme si mysleli. Pohyb po dne jazera výrazne sťažuje veľká vrstva bahna na dne. Na každý krok je potrebné vynaložiť veľa síl. Konečne sme na konci. Záťah sa podaril a v sieti uviazli amury, kapre, biele ryby a nádherný asi 70 centimetrov dlhý tolstolobik pestrý. Ryby triedime podľa druhu a umiestňujeme ich do pripravených nádrží s vodou.
Musíme sa pripraviť na ďalší záťah. Vodu spúšťame o ďalších 20 cm. Kým voda odtečie, rozhodli sme sa vyloviť ryby z veľkej jamy, ktorá sa nachádza pod domčekom čerpadiel na vtoku do jazera. Jama je hlboká cca 4 metre, takže najprv z nej musíme vyčerpať vodu. Kolegovia z Kamenáča nasadili na odčerpanie vody motorové čerpadlo a začali so znižovaním hladiny. Išlo to dosť pomaly. O pomoc sme preto požiadali našich dobrovoľných hasičov, ktorí ochotne poskytli svoju pomoc. Pomocou svojej techniky začali čerpať vodu z jamy. Teraz už hladina v jame klesala rýchlejšie.
Kým bude voda odčerpaná, robíme v zadnej časti rybníka druhý záťah. Ten bol omnoho úspešnejší. Znovu sme vylovili kaprov, karasov, amurov, zopár zubáčov, malé šťuky, sumcov a biele ryby. Ale zasa nám nejaké ryby unikli. Rozhodli sme sa, že vypustíme z rybníka úplne všetku vodu a ryby jednoducho vylovíme podberákmi pri výpusti. Otvárame stavnice a posledná voda opúšťa rybník.
Zatiaľ v jame pod domčekom čerpadiel dosiahla hladina hĺbku cca 50 centimetrov. Štyria rybári s podberákmi schádzajú po rebríku do jamy a začínajú nakladať ryby do pripravených nádob. Množstvo rýb, nachádzajúcich sa v jame bolo doslova ohromujúce. V priestore, nie väčšom ako 20 metrov štvorcových, bolo zhromaždených cca 300 kilogramov rýb. Je tu veľa kaprov, najväčší mal viac ako 90 centimetrov, amurov a množstvo bielych rýb. Najväčším prekvapením bol však sumec s dĺžkou 140 centimetrov. O chvíľu sme vybrali z vody ďalšieho, len o pár centimetrov menšieho. Napokon, sme tu vylovili ešte niekoľko malých sumcov do 50 centimetrov. Zvláštnosťou je, že počas existencie rybníka, sme nikdy sumcov ani šťuky do jazera nenasádzali. Vďaka pomoci našich rybárov, pod dohľadom početnej skupiny divákov, ryby rýchlo prevážame na roztriedenie do zadnej časti jazera. Keď sú ryby roztriedené, začíname s ich vážením a nakládkou na auto.
Voda na konci rybníka už takmer odtiekla a nezostáva iné, ako znovu vliezť do chladného bahna a do podberákov pozberať posledné ryby uviaznuté v kalužiach.
Sú dve hodiny po obede a my sme na konci s výlovom, aj so silami, ale spokojní. Ryby sú vylovené, odvážené, zapísané a pripravené na transport do sádok v Kamenáči. Takže, na jar do videnia, rybičky. Dúfame, že to bude čo najskôr, aby sme tradične 15.marca mohli otvoriť novú, už jedenástu lovnú sezónu. Veríme, že počasie k nám bude žičlivé a práce na čistení rybníka a spevnení hrádzí sa podarí zrealizovať v priebehu zimy.
Na záver vyjadrujeme našu vďaku za bezpečný priebeh všetkým účastníkom výlovu. Poďakovanie patrí v prvom rade členom správnej rady OZ MEANDER, ktorí obetovali veľa síl a času na to, aby pripravili a úspešne zrealizovali tento výlov. Vďaka patrí všetkých členom OZ MEANDER, ktorí sa aktívne zapojili do prác na výlove, bohunickým dobrovoľným hasičom, za ich okamžitú pomoc pri čerpaní vody, kolegom z Agrofarmy v Kamenáči, ktorí nám pomohli materiálne, ale predovšetkým svojimi skúsenosťami a priestormi na uskladnenie rýb. Samozrejme poďakovanie patrí OcÚ na čele s pani starostkou, ktorá na celý priebeh prác dohliadala.
Petrov zdar.
Viac fotiek zo zaujímavej akcie nájdete vo fotogalériách - autor fotiek Matej Fioš.
K podujatiu je aj video, ktoré si možete pozrieť vo videogalérii.
Autori článku: Mgr. Ľuboš Remenár - Predseda OZ MEANDER
Ing. Branislav Fitoš - Podpredseda OZ MEANDER
Dátum vloženia:
26. 11. 2017 10:34
Dátum poslednej aktualizácie:
27. 11. 2017 15:38
Autor:
Správce Webu